Kuffa a Ice Bucket Challenge

Autor: Lenka Jalilah Hrušková | 26.8.2014 o 16:07 | (upravené 26.8.2014 o 17:51) Karma článku: 5,45 | Prečítané:  1364x

Stále verím, a nikdy neprestanem veriť tomu, že tak, ako sa ozývajú hlasy pomýlených, netolerantných a arogantných ľudí, rovnakou silou - ak nie väčšou - sa budú stále ozývať aj hlasy tých, ktorí majú srdce a dušu na správnom mieste, a rozum v hrsti. 

Kuffa a Ice Bucket Challenge... tieto dve témy som položila vedľa seba, lebo aj keď zdanlivo nemajú nič spoločné, niečo sa predsa len nájde. Obe sa stali takpovediac kauzami, ktoré v ostatných dňoch spôsobili v médiách a na sociálnych sieťach niečo ako hystériu, a protichodné názory a postoje. Kuffa svojimi chorými a zvrátenými názormi na ľudí z LGBT komunity. Predtým som ho obdivovala za to, čo robil a robí pre bezdomovcov, Rómov a iné sociálne prípady. Jeho rozhovor s Kordom význam a vážnosť týchto jeho skutkov v mojich očiach neznížil, a stále tvrdím, že robí úžasnú vec. Ale už si ho nevážim tak ako predtým, a už vôbec sa s ním netúžim stretnúť ako predtým. Bola som šokovaná jeho vyjadreniami, ale povedala som si: ejha, pozrime sa, aké je všetko relatívne, pokiaľ ide o to, ako vnímam človeka a jeho charakter. Zobrala som to ako fakt, viem si z toho vyvodiť pre seba závery, a život ide ďalej. Veď život je taký. Prináša prekvapenia – milé aj nemilé. A už vôbec si nemyslím, že mu bolo treba zavrieť ústa a cenzurovať jeho vyjadrenia, ako kričia mnohí, dokonca novinári. Povedal, čo povedal – a čo má byť? Je dobré, že to z neho vyšlo, aspoň viem, čo je zač, a nakoniec: prečo zatvárať oči pred faktom, že takýchto ľudí je medzi nami... ajááááj, veľa! (Len je, samozrejme, tragické, že je medzi nimi človek všeobecne uznávaný a vážený.) Rovnako pokojná som aj v prípade tých, ktorí sa nechajú intoxikovať jeho jedovatými rečami. Sú presne ako tí, ktorých videá s ľadom sypaným z vedra na hlavu zaplavili internet, ktorí sa lapili do pasce trápnej frajeriny, lebo sa nezamysleli nad tým, o čo vlastne ide, čo je za tým, kde je skutočná pravda. Prirodzený inštinkt človeka – túžba po senzácii a snaha zabaviť sa – ich priviedol k tomu, čo robia, a paradoxne ani studená voda ich nepreberie z momentálneho poblúznenia. Jedni ich nasledujú a opičia sa po nich, iní sa rozčuľujú nad trápnymi videami, ktoré ich obťažujú. A ja si zase hovorím: no a? Je to ich vec. Nech si sypú alebo lejú na hlavu čokoľvek podľa ich vlastnej ľúbosti. Pokiaľ ma to neuráža, alebo nejakým spôsobom neobťažuje, tak nech. Aspoň vidím, kto rozmýšľa, a ako. Je to jeho vizitka, ja si z toho opäť odnesiem ponaučenie sama pre seba. Som rada, že život prináša aj takéto „kauzy“. Otvoria sa mi zakaždým oči, lepšie spoznám ľudí vo svojom bezprostrednom i vzdialenejšom okolí – sledujem ich postoje, názory, reakcie. Som múdrejšia (aspoň si to myslím) , obozretnejšia (aspoň sa o to snažím), a v osobnom živote ma to posúva dopredu (mám rada zmenu, nerada stagnujem). 

Stále verím, a nikdy neprestanem veriť tomu, že tak, ako sa ozývajú hlasy pomýlených, netolerantných a arogantných ľudí, rovnakou silou - ak nie väčšou - sa budú stále ozývať aj hlasy tých, ktorí majú srdce a dušu na správnom mieste, a rozum v hrsti. Múdri ľudia vo vyspelej spoločnosti nemôžu predsa dovoliť, aby ich prehlušila samozvaná sebestrednosť "vyvolených spravodlivých".  

A ešte poznámka na margo Ice Bucket Challenge: ochorenie ALS je desivé, a úprimne súcítim s každým, kto ho má, aj s jeho blízkymi, ktorí sa musia len bezmocne prizerať, ako im choroba berie ich drahú osobu. Iniciátorom výzvy držím úprimne palce, aby sa im podarilo osloviť hlavne rozumných ľudí, schopných konkrétnej pomoci. Vyzývatelia a nasledovníci, ktorí naozaj vedia, o čo v kampani ide, sa aktivizujú v oblasti, ktorá im je blízka, ktorá sa ich nejakým spôsobom dotýka. Preto nechápem hlasy, ktoré som zachytila, a ktoré sa rozhorčujú nad tým, že sú aj iné, vážnejšie záležitosti u nás či vo svete, na ktoré sa treba sústrediť. Dovolím si tvrdiť, že takýto postoj zaujíma len človek, ktorý sám nedokáže nič urobiť, do ničoho sa zapojiť, nič a nikoho podporiť. Nemôžeme všetci spolu a odrazu spasiť celý svet. Ale ak sa každý z nás bude angažovať a zasadzovať za konkrétny, parciálny, zmysluplný cieľ, podarí sa nám po kúskoch poskladať lepší svet. Nie je to fráza, ja tomu naozaj verím. Súdim podľa seba: ak ma niečo osloví, niečo sa ma dotkne, nadchne ma, potom to beriem osobne, vložím do toho celé svoje srdce, energiu, entuziazmus, čím získam veľké predpoklady k tomu, že si nakoniec šťastne vydýchnem v úspešnom cieli. Bojovať za dobrú a správnu vec má vždy zmysel. A je úplne jedno, či daná vec má veľký alebo malý dosah, kde na svete je lokalizovaná, aká veľká či malá je nádej na úspešný záver, koľko ľudí je do nej zapojených, a či mi tí ostatní - nezapojení - skandujú, alebo sa ma snažia vypískať. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

BLOG TRANSPARENCY

Keď biznis v zdravotníctve roztočí bývalý šéf daňovákov

Doktor Kostka nebol jediný, komu v posledných rokoch darilo.


Už ste čítali?